EIFS_2

Mantolama Nedir?

Mantolama yapıların dış ortamlara karşı ısı transferini minimuma indirmek için, ısıtma ve soğutma enerji tüketimlerini azaltma amacıyla ısı yalıtım levhaları ile kaplanması uygulamasıdır. Isı yalıtımı yapılmamış betonarme binalarda, oluşan ısı köprüleri sebebi ile üretilen enerjinin %50-%60 ‘ından yararlanılamadığı görülmektedir.. Mantolama (Isı yalıtımı) uygulamasındaki amaç bu enerjiden mümkün olduğunca fazla yararlanabilmektir.

Günümüzde, gelişen teknikler, ısı yalıtımı uygulamasından alınan verimin artmasını ve enerjinin verimliliği yaratılmasını sağlamıştır. Yapıda oluşan ısı köprülerinin oluşumunu engellemekte en verimli sistem olan (Dışarıdan Yalıtım) Mantolama uygulamasında çeşitli yoğunluklarda Polistiren veya Taşyünü Levhalar kullanılmaktadır. Sıvalı veya sıvasız her türlü zemine rahatlıkla uygulanabilen bu sistem ile yapılarda istenilen enerji verimliliği sağlanmış olmaktadır.

 20100409_1702_8

Kros Yapı, dış cephe mantolama, ısı yalıtım sistemleri ve sıvı izolasyon sistemleri için Terraco markasını tercih etmektedir.